ÖABT Sınavı ve Kurs Programları Hakkında

Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavı Her Branş İçin Geçerli Midir?

ÖABT (Öğretmenlik Alan Bilgisi) sınavı her branş için geçerli değildir, belirli branşlara uygulanır.

2017 yılında ÖSYM tarafından yapılacak Öğretmenlik Alan Bilgisi Testinin (ÖABT) uygulanacağı alanlar;

 • Türkçe,
  İlköğretim Matematik,
  Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji,
  Sosyal Bilgiler,
  Türk Dili ve Edebiyatı,
  Tarih,
  Coğrafya,
  Matematik (Lise),
  Fizik,
  Kimya,
  Biyoloji,
  Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi,
  Yabancı Dil (Almanca,İngilizce),
  Rehber Öğretmen,
  Sınıf Öğretmenliği,
  Okulöncesi Öğretmenliği olarak belirlenmiştir.

Tüm Öğretmen adaylarının güncel ÖSYM sınav takvimine göre, 21.05.2017 Pazar günü Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumuna katılması gerekmektedir. Ayrıca belirtilen branşlardan mezun olan adayların 16.07.2017 Pazar günü gerçekleştirilecek olan ÖABT (Öğretmenlik Alan Bilgisi) sınavına girmeleri zorunludur.

ÖABT Sınavı Kaç Sorudan Oluşur ve Sınav Süresi Kaç Dakikadır?

ÖABT sınavı 50 sorudan oluşmakta olup, sınav süresi 75 dakikadır.

Öğretmenlik Atama Puanları Nelerdir?

P121 Puanı: 16 branştaki öğretmenlik için hesaplanan puan türünü ifade eder. Bu puan Genel Yetenek/Genel Kültür, Eğitim Bilimleri ile ÖABT testleri sonucunda oluşur. 16 branştan birinde öğretmenlik yapmak isteyen adayların 3 oturumdan oluşan bu sınavlara girmeleri zorunludur.

P10 Puanı:  16 branş dışındaki alanlarda atama başvuruları için kullanılan puan türünü ifade eder. Bu puan türünün oluşması için adayların Genel Kültür/Genel Yetenek ile Eğitim Bilimleri testlerine girmeleri gerekir.

ÖABT  kurslarımızda öğretmen kadromuzun tamamı alanlarında başarılı eğitimcilerden oluşmaktadır. Penta Akademi olarak, omurgalı ve güçlü kadrolarımız, yaygın şubelerimiz, kaliteli ve kapsamlı yayın desteğimiz ile yüz binlerce gencimizi Kamu Personeli Seçme Sınavına en iyi şekilde hazırlayarak yolumuza devam ediyoruz. Öğretmen adaylarımızın sınav sonrasında doğru tercihler yapabilmeleri için danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Amacımız yüzbinlerce gencimizi Kamu Personeli Seçme Sınavına en iyi şekilde hazırlamak ve onların başarılarıyla onur duymaktır.