KPSS Öğretmenlik Sınavı ve Kurs Programları Hakkında

KPSS Öğretmenlik Sınavı Nedir?

KPSS-Öğretmenlik sınavı, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan tüm eğitim kurumlarında kadrolu olarak öğretmenlik yapacak olan tüm adayları kapsar.

Bu Sınava Kimler Girebilir?

Üniversitelerin Eğitim Fakülteleri ve Fen-Edebiyat Fakültelerinden mezun olan adaylar girebilir. Öğretmen olarak atanmak isteyen tüm adayların KPSS’ye girmesi zorunludur. Adayların 21.05.2017 Pazar günü Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri oturumuna, 28.05.2017 Pazar günü ise 2017 KPSS Öğretmenlik (Alan Bilgisi) oturumuna katılması gerekmektedir. ÖABT (Öğretmenlik Alan Bilgisi) Sınavı ise her branş için geçerli değildir, belirli branşlara uygulanır.

KPSS Lisans Soru Dağılımı

Kamu Personeli Seçme Sınavı, Genel Yetenek Kısmından 60, Genel Kültür kısmından 60 olmak üzere toplam 120 sorudan oluşur. Eğitim Bilimleri sınavı ise 80 sorudan oluşur.

 Öğretmen olarak atanmak isteyen KPSS adaylarının ÖABT sınavına katılmayan branşları P10 puan türünde, ÖABT sınavına katılan branşları P121 puan türünde branşlarına yönelik olarak istenen puanı aldıktan sonra öğretmen atamalarına başvurması gerekmektedir.

NOT: P10 ve P121 puan türlerinin geçerlilik süresi 06.07.2012 tarihinden itibaren 2 yıldan 1 yıla düşürülmüştür. P10 puan türü ÖABT sınavına katılmayan branşları, P121 puan türü ise ÖABT sınavına katılan öğretmenlik branşları için geçerlidir.

KPSS Öğretmenlik İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Öğretmen atamalarında yaş sınırı 40 olarak uygulanırken 2015 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan bir maddeyle öğretmen atamalarında yaş sınırı kaldırılmıştır.

 

KPSS Öğretmenlik kurslarımızda öğretmen kadromuzun tamamı alanlarında başarılı eğitimcilerden oluşmaktadır. Penta Akademi olarak, omurgalı ve güçlü kadrolarımız, yaygın şubelerimiz, kaliteli ve kapsamlı yayın desteğimiz ile yüz binlerce gencimizi Kamu Personeli Seçme Sınavına en iyi şekilde hazırlayarak yolumuza devam ediyoruz. Öğretmen adaylarımızın sınav sonrasında doğru tercihler yapabilmeleri için danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Amacımız yüzbinlerce gencimizi Kamu Personeli Seçme Sınavına en iyi şekilde hazırlamak ve onların başarılarıyla onur duymaktır.