KPSS B (Memurluk) Sınavı ve Kurs Programları Hakkında

B Grubu Memurluk (Lisans) Nedir?

Bir lisans programından mezun olmuş ya da mezun olacak durumda bulunan adayların girebileceği KPSS B sınavı, ÖSYM tarafından 2 yılda bir (çift yıllarda) düzenlenmektedir. Dolayısıyla B Grubu kadrolarına iki yılda bir çift yıllarda alım gerçekleşir.

KPSS B kadrolarına başvuracak adayların sadece Genel Yetenek-Genel Kültür sorularını yanıtlamaları yeterlidir. Yabancı dil sınavı ise adayların tercihine bağlıdır.

B Grubu Memurluk (Ön Lisans/Ortaöğretim) Nedir, Kimler Girebilir?

Önceki yıllarda ön lisans okumuş, mezun olmuş ve şu an lisans okuyan öğrenciler (mezun olmamış), isterlerse ön lisans KPSS'ye, isterlerse de lisans KPSS'ye girebilirler. Bu şu demek oluyor, adaylar kendilerini hangi alanda daha yeterli hissediyorlarsa o alanda Kamu Personeli Seçme sınavına girebilirler.  Ön lisanstan mezun olan adaylar ortaöğretim KPSS’ye giremez. Ön lisanstan mezun olduğunuz gün, ortaöğretim puanınız geçersiz olacaktır.

B Grubu Memurluk Kadrolarına Atamalar Nasıl Yapılır?

KPSS B kadrolarına atanmak isteyen lisans mezunu adayların, 120 sorudan oluşan KPSS Genel Yetenek–Genel Kültür sınavına girmeleri gerekmektedir.

A Grubu kadroları dışında kalan tüm kadrolar B Grubu kadrosudur. B Grubu (Lisans) Memurluk adayları atamalarda, KPSS sonuç belgesinde bulunan P3 puan türünü kullanırlar. Ön lisans mezunlarına ayrılan B grubu kadrolar için adaylar P93 puanı ile tercihte bulunabilirlerken, ortaöğretim mezunlarına ayrılan B grubu kadrolar için P94 puan türü ile atama yapılmaktadır.

Atamaları ÖSYM tarafından yapılan adaylar KPSS A’dan farklı olarak, başka bir sınava ya da yazılı, sözlü mülakata girmeden doğrudan ilan edilmiş kadrolara atanırlar. Bu alımlar merkezi alımlar olabileceği gibi kurumsal alımlar (Emniyet genel müdürlüğü, gümrük bakanlığı, TSK gibi) da olabilir. Ayrıca B grubu alımlar hem kadrolu hem de sözleşmeli alımları da kapsamaktadır.

KPSS B Geçerlilik Süresi Ne Kadardır, Yaş Sınırı Var Mıdır?

KPSS B Grubu sınavından alınan puan iki yıl süreyle geçerlidir. Değişebilen şartlar içinde B kadroları (düz memurluk) atamalarında herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Fakat bu durum her atama döneminde değişebilir memurlukların tiplerine göre yaş sınırı konulabilir ve alım şartlarının içerisine eklenir. Bu nedenle adaylar başvuracağı memuriyetler için ilanda belirtilen şartları kontrol etmelidir. ÖSYM tarafından yapılan KPSS yerleştirmesi şeklinde alınan memurluklar için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Penta Akademi’de B grubu dersleri, alanında uzman öğretim kadromuz tarafından verilmektedir. Kaliteli ve kapsamlı yayın desteğimiz, TR Geneli Deneme Sınavlarımız ile nokta atışı yapmanıza fayda sağlar, deneme sınavları ile adayların eksik olduğu alanları belirleriz. Soru çözüm gruplarımız ve etütlerimiz ile adaylarımızı Kamu Personeli Seçme Sınavına en iyi şekilde hazırlarız.

Rehberlik hizmetimiz sayesinde adayların KPSS-B puan türleri ile doğru, isabetli tercihler yapabilmelerini sağlıyoruz.