KPSS-A Grubu Sınavı ve Kurs Programları Hakkında

KPSS A Sınavı Nedir, Kimler Girebilir?

KPSS Alan Bilgisi sınavına İİBF (İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi, Çeko), SBF, Hukuk, Mühendislik vb fakültelerden mezun olan kişiler girebilmektedir. KPSS-A kariyer meslek kadrosu olarak da bilinir, Müfettiş, Denetçi, Maliye Bakanlığı Uzman/Uzman Yardımcılığı, Kontroller vb kadrolar A grubu kadrolardır.

ÖSYM’nin güncel sınav takvimine göre, KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür 21 Mayıs 2017 tarihinde, KPSS A Grubu 28 Mayıs 2017 tarihinde yapılacaktır. A Grubu sınavı her yıl uygulanarak ilgili kadrolara atama yapılır.

A Grubu Kadrolarına Atamalar Nasıl Yapılır?

A Grubu kadrolar, KPSS’den kurum için gerekli puanı almış adayların yine kurum tarafından yapılan özel, yazılı ve sözlü yeterlilik sınavlarında başarı gösterenlerin asıl unvana atanması yoluyla yapılan kadrolardır. KPSS sınavından sonra ayrıca ikinci bir yazılı veya sözlü sınav ilgili kurumlarca yapılabilmektedir. Örneğin, Maliye Bakanlığı Uzman/Uzman Yardımcılığı, Müfettiş Yardımcılığı, Uzman Yardımcılığı, Denetmen Yardımcılığı yine İç İşleri Bakanlığı Kaymakamlık gibi ünvanlara kurumlar kendileri sınav yaparak atama yaparlar. Ancak bu sınavlara girmenin ön şartı KPSS Alan Bilgisi’nden gerekli puanı almış olmak ve KPSS-A grubu sınavından önce gerçekleştirilen KPSS  Genel Yetenek-Genel Kültür sınavına girmiş olmaktır. KPSS, doğrudan atama yapacak kamu kurum ve kuruluşları için bir seçme sınavı, giriş sınavı yapacak kamu kurum ve kuruluşları için ise bir eleme sınavıdır.

Kamu kurum ve kuruluşları, A Grubu Kadrolar için, yönetmeliklerine göre ya sadece KPSS sonuçlarını göz önünde tutarak doğrudan atama yaparlar ya da KPSS sonuçlarına göre belirledikleri belli bir puan üzerinde puan almış adayları çağırarak giriş sınavlarını kendileri yaparlar ve bu giriş sınavının sonuçlarına göre personel alırlar.

KPSS A Grubu Testi Kaç Kısımdan Oluşur?

KPSS-A grubu sınavına girecek olan tüm adayların KPSS  Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavına girmeleri gerekir. 

Genel Yetenek-Genel Kültür testi 120 sorudan oluşur, süresi de 130 dakikadır. 

Alan Bilgisi Pazar Sabah Oturumu: Hukuk, İktisat, İşletme, Maliye, Muhasebe derslerini kapsar.

Pazar Öğleden Sonra Oturumu:  Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri, İstatistik, Kamu Yönetimi, Uluslararası derslerini kapsar.

Her bir testte 40 soru bulunur.

KPSS A Kaç Yılda Bir Yapılır, Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

KPSS A Grubu her yıl yapılır, geçerlilik süresi 1 yıldır. Adaylar her yıl sınava katılabilir.

NOT: KPSS sonuçları artık bir sonraki sınavın yapıldığı tarihe kadar değil, bir sonraki sınavın sonuçlarının açıklandığı tarihe kadar geçerli olacak.

KPSS A İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

A tipi memurluk alımlarında genel olarak 35 yaş sınırı konulmaktadır. Kamu kurum ve kuruluşları bu konuda kendi şartlarını koyabilirler. Dolayısıyla adayların başvurmak istediği kurumun önceki alımlarda yaş sınırı koyup koymadığını incelemeleri gerekir.

KPSS A Grubu Adayları B Grubundan Tercih Yapabilir Mi?

A grubu için girilen oturumlar, B grubu kadroların puan türlerini de kapsadığından dolayı A grubu kadrolara başvuran adaylar aynı zamanda B grubu kadrolara da başvuru yapabilirler.

KPSS A Grubu Kurslarımız

Penta Akademi’de A grubu dersleri, alanında uzman öğretim kadromuz tarafından verilmektedir. Kaliteli ve kapsamlı yayın desteğimiz, TR Geneli Deneme Sınavlarımız ile nokta atışı yapmanıza fayda sağlar, deneme sınavları ile adayların eksik olduğu alanları belirleriz. Soru çözüm gruplarımız ve etütlerimiz ile adaylarımızı Kamu Personeli Seçme Sınavına en iyi şekilde hazırlarız.

Rehberlik hizmetimiz sayesinde adayların KPSS-A puan türleri ile doğru, isabetli tercihler yapabilmelerini sağlıyoruz.