Dikey Geçiş Sınavı ve Kurs Programları Hakkında

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Nedir?

DGS yani Dikey Geçiş Sınavı, meslek yüksekokulu veya açık öğretim ön lisans mezunlarının girebileceği ve 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapabilmeyi sağlayan bir sınavdır. Eğer son sınıftaysanız ve staj çalışmanızı tamamlamışsanız da DGS’ye girebilirsiniz. Eğer yurt dışındaysanız (KKTC dahil) ve DGS’ye girmek istiyorsanız yine bir meslek yüksek okulu veya dengi bir okuldan mezun olmanız gerekmektedir. Öğrencilerin örgün ve Açıköğretim Sistemi lisans programlarına dikey geçiş yapmaları ile ilgili sınav ve yerleştirme işlemleri, ÖSYM tarafından yürütülmektedir.

DGS Sınavın İçeriği ve Yapısı

DGS’de sorular hem sayısal hem de sözel ağırlıklıdır. Bu sorular genel olarak mantık yürütebilme yeteneğinizi ölçen sorulardır.  Sayısalda Matematik-1, Geometri ve Sayısal Mantık üzerine sorular bulunur. Sözelde ise genel Türkçe kullanımı, paragraf, paragraf oluşturma ve benzeri sorular bunun yanında ise sözel mantık soruları yer alır. 120 sorudan oluşan sınavın 60 sorusu sayısal 60 sorusu sözeldir. Sınavda 4 yanlış 1 doğruyu götürmekte olup, sınav için adaylara verilen süre 140 dakikadır.

NOT: Sınav sorularının konulara göre dağılımı ve soru sayıları yıllara göre değişiklik gösterebilir.

Ön Lisans Başarı Puanı

Ön lisans akademik not ortalamaları (en yükseği 100, en düşüğü 50 olarak değerlendirilerek) 0,8 ile çarpılarak Ön lisans Başarı Puanına (ÖBP) dönüştürülür. Böylece, 50 olan en düşük notun ÖBP değeri 40 olacak, en yüksek 100 olan notun da ÖBP değeri 80 olacaktır. 50’nin altında olan notlar 50 olarak değerlendirmeye alınır. Bu şekilde hesaplanan Ön lisans Başarı Puanı merkezî sınavdan alınan puana eklenerek adayın yerleştirme puanı hesaplanır.

DGS’de Kaç Tercih Hakkı Vardır?

Adaylar yalnız mezun olduğu alan ile ilgili programlar arasından, koşulları karşılamak şartıyla, dikey geçiş yapmak istedikleri yükseköğretim lisans programlarını istek sırasına göre 30 tercih yapabilirler. Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değildir.

DGS’ye Kaç Kez Giriş Hakkı Vardır?

Sınava giriş sayısında herhangi bir sınırlama olmayıp, ön lisans diplomanız olduğu sürece sınava girebilirsiniz.

Açıköğretimde Lisans Tamamlamak İçin DGS Şartı Var Mı?

Önlisans programlarından mezun ya da son sınıfta olan öğrencilerin, Anadolu Üniversitesi’nin Açıköğretim Sistemi ile eğitim-öğretim yapılan lisans programlarına kayıt olabilmeleri için 2016 yılından itibaren artık ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’na başvurmaları gerekiyor.

Geçmiş yıllarda öğrenciler sınavsız olarak Açıköğretim Sistemi lisans programlarına kayıt yaptırabilirken 2016-2017 öğretim yılından başlayarak artık Anadolu Üniversitesi Açıköğretim sistemi lisans programlarına, Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Fakültesi önlisans programları son sınıf öğrencileri ve mezunları dikey geçiş yapmak istiyorlarsa 2016 DGS’ye girmek zorundalar.

DGS Sınavına Hazırlanan Adaylara Tavsiyeler

Öncelikle DGS artık sadece bir bilgi sınavı değil. Sınav bilginizi ölçmekle birlikte artık hızınızı da ölçüyor. 140 dakikalık sınav süresini etkili kullanabilmek için çok soru çözmeniz gerekiyor. Burada önemli olan nokta farklı soru tiplerini yakalayabilmek. Dolayısıyla farklı soru tipleriyle karşılaşmanız ve çok soru çözmeniz size hız kazandıracaktır.

DGS kurslarımızda Matematik, Türkçe, Geometri, Sayısal Mantık, Sözel Mantık dersleri verilmektedir. Adayların yıl içerisinde uygulanan soru çözüm grupları, birebir etütler, deneme sınavları ile eksikliklerini tamamlamaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. DGS sonrası rehberlik hizmetimiz, puanınızla hangi üniversitelerin hangi bölümlerine yerleşebileceğiniz konusunda tercih listenizi hazırlamanızı sağlar.  Penta Akademi olarak amacımız,  öğrencilerimizin DGS maratonuna en doğru şekilde hazırlanmasını sağlamak ve onların başarılarıyla onur duymaktır.